W dniu 15 września 2023 r. uczniowie klas 4 udali się na wycieczkę do Wdzydz Kiszewskich, w których znajduje się Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

Muzeum typu skansenowskiego, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia oprócz pasa nadmorskiego. Początki Muzeum we Wdzydzach sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki. Obecnie, już ponad 100 - letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Uczniowie brali również udział w warsztatach o tematyce:

Dawno temu w szkole
Poznajemy szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczymy się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Śpiewamy Kaszëbsczé
nótë.

Dawne zabawy i zabawki
Chodzenie na szczudłach i w korkach, przeciąganie liny, toczenie obręczy, strzelanie z procy, drewniane zabawki: na biegunach, na kółkach; pływające, fruwające itp.

zdjęcia wkrótce!!!