linia kredki

bal 0 3

Start

Wycieczka z projektu "Szansa na Sukces" 2018

eksperyment28 marca 2018r. grupa ok. 130 uczestników projektu "Szansa na Sukces" uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki HEWELIANUM w Gdańsku oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. 

W Hewelianum uczniowie klas siódmych, szóstych i piątych wzięli udział w zajęciach warsztatowych "Złam kod". Podczas spotkania z edukatorką centrum uczniowie poznali kilka sposobów szyfrowania. W grupach czeroosobowych rozszyfrowywali zakodowane wiadomości, aby otworzyć tajne kasetki i przekonać się, na czym polegało ostatnie zadanie. Dopiero po złamaniu szyfru, nasi młodzi szyfranci mogli  odczytać tajną wiadomość znalezioną w kasetce.
Uczniowie klas trzecich i czwartych uczestniczyli w zajęciach "STANowcza zmiana", podczas których zobaczyli m.in. ile mamy stanów skupienia i czym właściwie one się różnią? Jaka jest różnica pomiędzy parowaniem a wrzeniem? Na zajęciach wykonali kilka widowiskowych eksperymentów z użyciem suchego lodu.
"Chemia barw" to temat zajęć, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Zobaczyli oni m. in. na czym polega praca chemika i czy bywa ona niebezpieczna? Podczas barwnego pokazu przekonali się, że laboratorium bywa też kolorowo.

Również w Centrum Hewelianum uczniowie zwiedzali różne interaktywne wystawy:
najstarsze klasy Łamigłówkapokazującą, że matematyka może być zabawna. Na wystawie m.in. zobaczyli, jak wyglada miliard, wystawili na próbę rachunek prawdopodobieństwa, a także sprawdzili, czy ma się idealne proporcje ciała i zbudowali wieżę Hanoi;
klasy trzecie i czwarte - "Z energią" jedną z największych wystaw w centrum, zawierającą wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Uczniowie mogli tutaj wypróbować swoje umiejętności prowadzenia samochodu w trudnych warunkach, ale bez ryzykowania prawdziwego wypadku, na własne oczy zobaczyć, jak promieniuje ruda uranu czy wyznaczyć miejsce pod budowę osiedla, zaporę, zbiornik a następnie obserwować, co przyniesie wezbrana woda;
uczniowie klas pierwszych i drugich - "Cztery kontynenty", czyli wystawa dla osób ciekawych świata. To tutaj uczniowie doświadczyli m. in. siły wstrząsów sejsmicznych czy w specjalnym symulatorze podmuchu wiatru o prędkości ponad 120 km/h. Na najmłodszych podróżników czekało wielkie igloo, prawdziwy lód oraz.... ukryta góra lodowa.

W Centrum Nauki Experyment nasi uczniowie uczestniczyli aktywnie w interaktywnych warsztatach:
"Komórka pod mikroskopem" - ta najmniejsza występująca w przyrodzie, zdolna do życia struktura odkryła przed uczniami klas siódmych, szóstych i piątych wiele swoich tajemnic. Edukatorzy przypomnieli uczniom o tym jak jest ona zbudowana, pokazali m. in. jak stworzyć własne preparaty mikroskopowe oraz jak wykryć chloroplasty w… szpinaku.
"Kryptonim: Experyment" to zajęcia przeprowadzone z drugą grupą szósto i piątoklasistów, która sprawdziła jak wiele ma wspólnego ze sobą matematyka i łamanie szyfrów? Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia, czy byliby dobrymi detektywami. 
"H20 łyk wiedzy" to zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych. Podczas spotkania czwartoklasiści sprawdzili m. n. czy olej i woda mieszają się?, odpowiedzieli na pytanie dlaczego woda jest niezbędna do życia? oraz dowiedzieli się co to jest ciecz nienewtonowska?.
Trzecioklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach "Pogoda bez tajemnic". W trakcie tych warsztatów uczniowie zamienili się w małych meteorologów, nauczyli się m.in. korzystać z wiatromierza, higrometru i odczytywać wskazania barometru oraz wiedzą już jaka jest różnica między pogodą a klimatem. Odczytywanie pogody z chmur to dla nich błahostka.
"Ale kosmos" to temat warsztatów przeprowadzonych dla uczniów klas pierwszych i drugich. Podczas kosmicznych zajęć, nasi mali astronauci poznali podstawowe cechy Układu Słonecznego. Razem z edukatorami wyruszyli w fascynującą podróż rakietą kosmiczną po planetach, gwiazdach i innych ciałach niebieskich.

Po zajęciach warsztatowych wszyscy uczniowie zwiedzali już indywidualnie interaktywną wystawę w głównej sali Centrum Nauki EXPERYMENT.

Podczas wyjazdu nad bezpieczeństwem naszych ucznów czuwały panie: w klasach 4-7 - J.Czarnowska i D.Zach, B.Kozłowska i A.Sowicz, J.Rudnik i D.Sykuła, zaś w klasach 1-3 B.Kostrzewa i A.Wołczuk, B.Stefaniec i J.Domaszk  (klasy 5-7 || klasy 1-3 )

notatka: J.Czarnowska
zdjęcia: J.Czarnowska, B.Kostrzewa, B.Stefaniec, E.Rudnik

 

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013