3A i 3B - 01. na Kaszubach

12 czerwca uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami: panią Grażyną Krupiarz i panią Alicją Jaroszewicz–Sycz oraz panią Danutą Świąder uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Chmielna, Wieżycy i Szymbarka.

W Chmielnie dzieci odwiedziły zakład garncarski rodziny Neclów, gdzie mogły obserwować powstawanie naczyń z gliny. Dowiedziały się o tradycji garncarskiej tej rodziny i podziwiały kolekcje naczyń z charakterystycznymi dla tego miejsca wzorami kaszubskimi. Następnym etapem było wejście na wzgórze Wieżyca i podziwianie krajobrazów z wieży widokowej, która znajduje się na szczycie.  Szymbark był ostatnim miejscem, do którego tego dnia pojechały dzieci. W szymbarskim skansenie znajduje się wiele niezwykłych obiektów. Największe wrażenie na naszych uczniach zrobił Dom do góry nogami - symbol naszych czasów - świata pełnego sprzeczności i zagrożeń, których twórcami są ludzie. Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawiamy kolejne kroki. Kolejną ciekawostką była najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Guinnessa. Podczas zwiedzania zabytków m.in. Domu Sybiraka i zrekonstruowanego bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej  „Gryfa Pomorskiego” przewodnik opowiadał o historii Kaszub i Polski z czasów zaborów, II wojny światowej i PRL. To była pouczająca lekcja historii. Pobyt w skansenie zakończył się pieczeniem kiełbasek. Wycieczka była bardzo udana, a wrażenia z niej na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Zapraszamy  do obejrzenia galerii zdjęć.

notatka: G. Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013