2D i 3D - 01. O zdrowym odżywianiu - wycieczka do gospodarstwa rolnego

warzywa-owoce16 czerwca uczniowie z klasy II d i III d odbyły wycieczkę do gospodarstwa rolnego pana Klemensa Lemana w Piasznie koło Bytowa. Wycieczka była w całości sponsorowana, a głównym sponsorem była Agencja Rynku Rolnego.

W trakcie pobytu w Piasznie odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty ukierunkowane na zmianę złych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie do większego spożywania wartościowych produktów owocowo–warzywnych, nabiału oraz zdrowego pieczywa. Warsztaty prowadzili pracownicy specjalistycznej pracowni dietetycznej Instytut Eligo z Gdyni. Dzieci uczyły się zasad właściwego żywienia w oparciu o piramidę żywieniową. Po zakończeniu części teoretycznej dzieci mogły same przygotować zdrowe kanapki na bazie chleba, który został upieczony przez gospodarza. Z dużym zaangażowaniem uczniowie szykowali kolorowe kanapki następnie z dużym apetytem je zjadali. Kolejną atrakcją była wizyta w oborze i możliwość obserwowania z bliska krów, byka, świni, prosiąt, kucyka. Dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt ze zwierzętami hodowlanymi. Mimo przykrego zapachu, jaki panował w oborze trudno było im zakończyć tę wizytę.
Ostatnia atrakcją pobytu na Górze Lemana była zabawa w osadzie Gotów. Pomysłodawcą i budowniczym osady był pan Klemens Leman. Budowa osady, której projekt zaczerpnął z książki Wolfganga La Baume, odtwarza to co istniało na tym terenie kilka tysięcy lat temu. W zamyśle miała powstać wioska przypominająca trochę charakterem Biskupin. Dowodem na istnienie dawnej osady są tajemnicze kręgi i kurhany. Osada ta znalazła się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce. Organizatorzy zadbali również o to, aby każdy uczestnik wycieczki mógł posilić się kiełbaskami z grilla. Kilkugodzinny pobyt u gościnnego gospodarza był niezwykle udany. Dzieci zostały wyposażone w wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania oraz miały okazję do dobrej zabawy. Ty razem, zamiast tradycyjnych pamiątek, większość uczniów zakupiła chleb upieczony tego dnia przez pana Klemensa Lemana. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą wycieczkę. (zdjęcia)

notatka i zdjęcia: G.Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013