rozpoczecieroku

4D - 03. Warsztaty z ciekłym azotem

fizykaUczniowie klasy 4D uczestniczyli w warsztatach z ciekłym azotem. Dowiedzieli się, czym jest ta substancja, jaką ma temperaturę oraz co działoby się po jej spożyciu. Poznali także jej właściwości i zastosowanie oraz sposób uzyskania i przechowywania.

Jednym z pierwszych zadanych przez uczniów pytań było „Gdzie to można kupić i ile kosztuje?”. Okazało się, że o ile sam azot jest dosyć tani, to pojemnik do przechowywania go kosztuje niezwykle dużo. Nie możemy trzymać go w dostępnych nam na co dzień pojemnikach, ponieważ po prostu by wyparował. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, chętnie odpowiadali na pytania i z zainteresowaniem obserwowali prezentację.

Dowiedzieli się, co się dzieje z zamrożoną sałatą, jabłkiem, gumową rękawiczką, a nawet nadmuchanym balonem. Sprawdzili też, czy można wbijać gwoździe przy użyciu jabłka oraz dlaczego nie można przechowywać ciekłego azotu w zwykłej butelce. Na własnej skórze mogli poczuć niską temperaturę tej substancji, a także jej wpływ np. na włosy. Uczniowie byli niezwykle zaciekawieni i zachwyceni pokazem. Świadczą o tym załączone zdjęcia, ich pełne przejęcia wyrazy twarzy, a także słowa jednej z uczennic, która po zakończonym pokazie powiedziała do mnie „Dziękuję, że nas pani na to zabrała”. Mamy nadzieję na więcej ciekawych spotkań! Spotkanie dla uczniów naszej szkoły zorganizowały p. Agnieszka Machalewska i Anna Wojtas. (zdjęcia)

notatka i zdjęcia: Magdalena Wrona

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013