wielkanoc 2019

2B - 01. Rozpoczęcie projektu "Mali detektywi"

uniwersytet dzieciKlasa II b w roku szkolnym 2018/2019 przystąpiła do projektu „Mali detektywi”. Projekt realizowany jest w ramach programu „Scenariusze lekcji”, który objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Program stworzyła Fundacja „Uniwersytet Dzieci”.

3 października uczniowie klasy II b realizowali pierwszy scenariusz z projektu „Mali detektywi”. Temat zajęć, to: „Jak się uczyć koncentracji uwagi?”. Wstępem do dyskusji było obejrzenie filmu, w którym psycholog, Anna Pactwa, opowiada o tym, co wpływa na koncentrację uwagi. Dzieci zastanawiały się jakie mogą być konsekwencje niewystarczającego skupienia się na zadaniu w szkole, w pracy, podczas jazdy samochodem. Dzieci przyznały, że często mają z tym problem. Jest on często widoczny na lekcjach. Brak tej umiejętności czy też brak starań o to, by się koncentrować skutkuje często tym, że dzieci nie śledzą toku zajęć, nie wiedzą o czym rozmawiamy, nie wiedzą jak mają wykonać zadanie.

Nauczycielka, Grażyna Krupiarz, prowadząc zajęcia uświadamiała dzieciom, że jest to umiejętność, która może być drogą do sukcesu. W toku zajęć uczniowie wykonywali zadania, będące treningiem koncentracji uwagi. Były to ćwiczenia opierające się na zmyśle wzroku, zmyśle dotyku i słuchu. Najbardziej dzieciom podobało się ćwiczenie, w czasie którego lepiły z plasteliny bałwanka przy zawiązanych oczach. Było przy tym dużo śmiechu. Uczniowie angażowali się w to, by wszystkie zadania wykonać jak najlepiej potrafią i okazało się, że potrafią skupiać uwagę. Dzieci często stają przed wykonaniem trudnego, według nich, zadania. Instrukcja „Jak poradzić sobie z trudnym zadaniem” daje dzieciom bardzo ważne wskazówki, co robić, by poradzić sobie z zadaniem wymagającym koncentracji uwagi. Ta instrukcja została powieszona w klasie w widocznym miejscu i na pewno będzie często wykorzystywana.

Zajęcia pozwoliły dzieciom na zrozumienie swoich problemów z koncentracją uwagi. W kolejnym etapie projektu dzieci wcielą się w detektywów i będą odkrywać tajniki matematyki, przyrody czy informatyki! Rozwiną też umiejętności plastyczne i będą trenować pracę w grupie. (zdjęcia)

notatka: G.Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013