1B - 04. Pierwsze lapbooki

galleryUczniowie z klasy I b  pod kierunkiem wychowawczyni  Grażyny Krupiarz wykonały swoje pierwsze lapbooki. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat.

Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.  Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa" (źródło:  Lapbook a edukacja czytelnicza , czyli jak zachęcić dzieci do czytania). Wykonywanie lapbooka   rozwija różne umiejętności (czytanie, pisanie, logiczne myślenie, koncentrację), uczy organizacji pracy, uczy cierpliwości i systematyczności, rozwija kreatywność, porządkuje i pogłębia wiedzę, jest atrakcyjną formą nauki.

Pierwszy lapbook pierwszoklasistów był projektem podsumowującym lekturę „Zaczarowana zagroda” A.Cz. Centkiewiczów.  Wklejki przygotowała wychowawczyni, jednak spora grupa dołączyła swoje prace czy też ciekawostki dotyczące zwierząt żyjących na Antarktydzie.  Dzieci dowolnie je wklejały, dorysowywały różne elementy, także powstały indywidualne lapbooki, każdy inny.  Ten projekt bardzo uczniom się spodobał.  Dzieci już wiedzą na czym polega wykonanie lapbooka, zatem w  czasie tworzenia  kolejnych na pewno będą miały możliwość wykazania się kreatywnością. (zdjęcia)

notatka i zdjęcia: G.Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013