PRZEPISY I ZASADY GRY W MINISIATKÓWKĘ

CHARAKTERYSTYKA GRY

Minisiatkówka – to gra w piłkę siatkową przeznaczona dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, rozgrywana w zespołach dwu, trzy, czteroosobowych, na zmniejszonym boisku, mniejszą piłką i z wybranymi przepisami gry dostosowanymi do możliwości dzieci.
    Minisiatkówka jest grą zespołową, rozgrywaną pomiędzy dwoma zespołami. W zależności od kategorii rozgrywkowej mogą to być rozgrywki 1x1, 2 x 2, 3 x 3 lub 4 x 4. Jest najprostszą i najłatwiejsza formą piłki siatkowej, przystosowaną do możliwości fizycznych i mentalnych dzieci od 7 do12 lat. Jest dostosowana do psychomotorycznych możliwości zawodników (dzieci). Dozwolone jest odbicie piłki każdą częścią ciała.
    Celem gry jest umieszczenie piłki w polu gry drużyny przeciwnej i zapobieżenie dotknięcia przez piłkę własnego pola gry. Piłkę przebija się przez siatkę zawieszoną na różnej wysokości w zależności od kategorii rozgrywkowej i płci.
Zespół ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki (w grze 1x1 – 1 odbicie) w celu przebicia jej na stronę przeciwnika. Zawodnik danego zespołu nie może odbić piłki kolejno dwa razy (za wyjątkiem bloku). Gra toczy się do momentu popełnienia błędu:
- upadku piłki na pole gry przeciwnika,
- upadku piłki na własne pole i poza pole gry przeciwnika,
- dotknięcia siatki (górnej taśmy),
- przekroczenia linii środkowej przez zawodnika,
- przekroczenia lub dotknięcia linii końcowej boiska przy wykonywaniu zagrywki (zagrywka powinna być wykonana zza linii końcowej boiska),
- błędu odbicia lub uderzenia piłki,
- błędu zagrywki, spoza pola zagrywki.

PLAC DO GRY

A. Plac do gry składa się z boiska do gry i wolnej przestrzeni.
B. Powierzchnia boiska jest płaska, pozioma i jednolita.
C. Powierzchnia boiska nie może stwarzać niebezpieczeństwa odniesienia obrażeń przez zawodników uczestniczących w grze. Zabrania się gry na powierzchniach szorstkich lub śliskich.
D. Zawody Mini siatkówki mogą odbywać się zarówno w halach sportowych jak i na powietrzu.
E. Wszystkie linie mają szerokość 5 cm. Muszą być koloru jasnego kontrastującego z podłożem i innymi liniami.
F. Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska.
G. Linia środkowa – oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola gry. Oś linii środkowej boiska znajduje się pod siatką pomiędzy liniami bocznymi boiska.
H. Pole zagrywki znajduje się za linią końcowa boiska. Pole zagrywki ograniczone jest po bokach przez dwie 15 cm linie, prostopadłe do linii końcowych boiska i odległe od niej o 20 cm.
I. Głębokość pola zagrywki uzależniona jest od rozmiaru wolnej strefy.

WYMIARY BOISK

Wymiary boisk są takie same zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców.
„JEDYNKI” - 1x1 - 4,5 m x 3 m
„DWÓJKI” - 2x2 - 5 m x 4 m
„TRÓJKI” - 3x3 - 7 m x 4,5 m
„CZWÓRKI” - 4x4 - 7 m x 7 m

WYSOKOŚĆ SIATKI

DZIEWCZYNKI:

„JEDYNKI” - 1x1 - 190 cm
„DWÓJKI” - 2x2 - 200 cm
„TRÓJKI” - 3x3 - 210 cm
„CZWÓRKI” - 4 x 4 - 215 cm

CHŁOPCY:

1x1, 2x2, 3x3 jak dziewczynki
„CZWÓRKI” - 4 x 4 - 230 cm

LICZBA ZAWODNIKÓW + REZERWOWI (chłopcy i dziewczynki)

„JEDYNKI” - 1x1 (1 zawodnik)
„DWÓJKI” - 2x2 ( 2 zawodników + 1 rezerwowy)
„TRÓJKI” - 3x3 ( 3 zawodników + 1 rezerwowy)
„CZWÓRKI” - 4x4 ( 4 zawodników + 2 rezerwowych)

PIŁKI DO GRY

„JEDYNKI” - 1x1 mini piłka np. Gala, Molten, Mikasa rozmiar 4
„DWÓJKI” - 2x2 mini piłka np. Gala, Molten, Mikasa rozmiar 4
„TRÓJKI” - 3x3 mini piłka np. Gala, Molten, Mikasa rozmiar 4
„CZWÓRKI” - 4x4 piłka np. Gala, Molten, Mikasa rozmiar 5

SYSTEM GRY

A- Mecz toczy się w formie jednego seta do 25 punktów przy zachowaniu różnicy 2 punktów (np. 25:23) lub może być rozegrany na czas (np. 5 min.)
B- W „Czwórkach” 4 x 4 - Zawodnik zagrywający jest zawodnikiem linii obrony. Zawodnik linii obrony nie może przebijać na stronę przeciwnika piłki znajdującej się powyżej górnej krawędzi siatki,
C- W „Trójkach” 3 x 3 – Zawodnik zagrywający jest zawodnikiem linii obrony. Zawodnik linii obrony nie może przebijać na stronę przeciwnika piłki znajdującej się powyżej górnej krawędzi siatki,
D- W „Dwójkach” 2 x 2 – dowolność pozycji,
E- Obowiązuje kolejność zagrywki,
F- W „Jedynkach” - 1x1 i „Dwójkach” 2 x 2 istnieje możliwość wykonania zagrywki sposobem oburącz górnym,
G- USTAWIENIE W CZASIE GRY
W momencie uderzenia piłki przez zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej stronie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego).
H- ROTACJA ZAWODNIKÓW
Porządek rotacji określony jest przez ustawienie początkowe zespołów i kontrolowany jest w zakresie kolejności wykonywania zagrywki i ustawienia zawodników podczas seta . Jeśli zespół odbierający zdobywa prawo do wykonywania zagrywki, zawodnicy dokonują rotacji, przesuwając się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara: zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję 1 i będzie zagrywał, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 4 (w „Czwórkach) lub pozycję 3 ( w „Trójkach”) itd.

SIATKA I SŁUPKI

A- Siatka koloru ciemnego (zalecany kolor - czarny), wykonana jest w formie kwadratowych oczek o boku 10 cm.
B- Szerokość siatki wynosi 1 m, a jej długość zależna jest od danej kategorii rozgrywkowej (z odcinkami o dł. 25–50 cm za taśmami bocznymi z każdej strony siatki).
C- Na zewnętrznej krawędzi każdej taśmy bocznej zamocowana jest antenka. Antenka jest to elastyczny pręt o długości 1,80 m i średnicy 10 mm, wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału. Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia.

UBIÓR

A- Wyposażenie zawodnika to strój składający się z koszulki, spodenek i skarpet oraz obuwia sportowego. Stroje muszą być czyste.
C- Obuwie musi być lekkie, elastyczne, z podeszwą z gumy lub podobnego materiału, bez obcasów.