Szkolna Izba Pamięci

Zapraszamy do fotogalerii

Powstała izba pamięci żołnierzy Armii Krajowej

W Szkole Podstawowej nr 8 w Słupsku powstała pierwsza w naszym regionie Izba Pamięci Armii Krajowej. Na lekcje historii będę do niej przychodzić także uczniowie z innych szkół w mieście oraz jego okolic. W poniedziałek po okolicznościowej mszy świętej byli żołnierze AK przynieśli swój sztandar do izby pamięci.

Izba jest wspólnym przedsięwzięciem dyrekcji szkoły, która nosi imię Żołnierzy AK, oraz członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
– Nie robimy tego dla siebie, ale dla młodszych pokoleń. To im chcemy przekazać pamięć po ludziach, którzy odchodzą – mówił w poniedziałek podczas oficjalnego otwarcia Jan Soduła, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Gdy w 1989 roku powiał wiatr wolności i zakładałem Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy AK, na spotkaniu założycielskim było 600 osób. Teraz z tej grupy pozostało niewiele ponad 70 osób.
Izbę stworzono w pomieszczeniu w piwnicy szkoły. Zgromadzono w niej różne eksponaty związane z działalnością Armii Krajowej, Powstaniem Warszawskim oraz czasami II Wojny Światowej. Bardzo atrakcyjny dla młodszych uczniów może być minifotoplastikon, w którym można oglądać zdjęcia z Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej. Jednocześnie w tle słychać piosenki z czasów wojny. Żołnierze AK wypożyczyli również do izby swoje prywatne pamiątki – niemiecki rewolwer, oryginalne lub skopiowane niemieckie kenkarty oraz ausweisy. Można także obejrzeć mundury powstańców warszawskich oraz dokumenty związane z wojenną działalnością mieszkających w Słupsku kombatantów – byłych żołnierzy, w tym pana Jana Soduły. W centralnym punkcie izby umieszczono szafkę ze sztandarem Światowego Związku AK. Natomiast starszych uczniów z pewnością zainteresują osobiste wspomnienia i ciekawe opracowania historyczne, których sporą biblioteczkę już zgromadzono w izbie.

– Liczymy, że z biegiem czasu liczba eksponatów będzie rosła, bo kombatanci przechowują spore zbiory we własnych domach. Wielu z nich niechętnie się z nimi rozstaje, ale sądzimy, że uda się nam zdobyć ich zaufanie i stworzyć w naszej placówce centrum pamięci o żołnierzy AK, których wielu z różnych stron przyjechało do Słupska po II wojnie światowej – mówi Leszek Kazimierczyk, dyrektor SP nr 8.

[notatka: Zbigniew Marecki, gp24 z 29 września 2010]