Start

Święto Szkoły

polskawalczaca

8 marca 2019r., nieco z poślizgiem, gdyż właściwa data przypadała w czasie ferii zimowych, nasza ósemkowa społeczność celebrowała Święto Szkoły - uroczystość z okazji 77 rocznicy powstania AK oraz 27 rocznicy nadania szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej.

W imieniu dyrektora szkoły pani Małgosia Kowal powitała wszystkich zebranych:
gości honorowych - pana Zbigniewa Hasa – Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, Inspektorat w Słupsku, pana kapitana Michała Maciaszka, uczestnika Powstania Warszawskiego, pana Zygmunta Kulczewskiego, wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, Inspektorat w Słupsku, proboszcza Parafii Świętej Rodziny księdza Andrzeja Marchewkę, Mirosławę Lewandowską-Sagun – przewodniczącą obecnej rady rodziców i słupską radna, Wacława Łutowicza – pierwszego przewodniczącego rady rodziców - oraz uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także dziennikarzy Głosu Pomorza (zdjęcia gp24) i telewizji kablowej Kanał 6. (zdjęcia)

Następnie, jak co roku, referat na temat Armii Krajowej przedstawił nauczyciel historii, pan Przemysław Skrzypiec, który również zaprezentował wyniki szkolnego konkursu wiedzy o AK, zaś dyrektor Leszek Kazimierczyk i porucznik Zbigniew Has nagrodzili laureatów: Dominika Zielińskiego z 8d, Szymka Wójcika z 8d i Andrzeja Heimratha z 8c. (zdjęcia)

Kolejnym, dość nietypowym, ale niezwykle wzruszającym punktem apelu było odczytanie przez dyrektora SP8 listu warszawskiego lekarza, doktora nauk medycznych, specjalisty anastezjologii, pana Andrzeja Pasiaka o wzorowej postawie Jakuba Kuligowskiego z 8a, który uratował życie swojej mamie. Nasz „zwykły bohater” otrzymał również dyplom uznania od dyrektora i wychowawczyni oraz ogromne brawa od nauczycieli i uczniów. (zdjęcia)

Po wyjściu delegacji z wiązankami kwiatów (zdjęcia) i wyprowadzeniu sztandarów pani Małgorzata zaprosiła do obejrzenia części artystycznej poświęconej wojnie i naszym patronom – żołnierzom Armii Krajowej. Godzinne przedstawienie tak zafascynowało widownię liczącą ponad 500 osób, że na holu panowała absolutna cisza, a w niejednym oku pojawiły się łzy… Po zakończeniu usłyszeliśmy burzę braw i odebraliśmy gratulacje od wielu dorosłych widzów, a szczególnie wzruszające były słowa żołnierzy AK, mówiących, że tak wspaniale przedstawioną lekcję historii powinni obejrzeć wszyscy słupszczanie… (zdjęcia)

Nasi aktorzy nie zapomnieli również, że 8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet i złożyli życzenia wszystkim małym i dużym kobietom, obdarowując zaproszone panie pierwiosnkami, a swoje koleżanki z grupy aktorskiej – maskotkami. Dla opiekujących się grupą pani Beaty i piszącej te słowa – ogromną niespodzianką były podziękowania od grupy aktorskiej…

W przedstawieniu wzięli udział: aktorzy - Oliwia Lewandowska z 8b, Olek Janczylik, Kacper Gubernat, Julka Marian i Wiktoria Zapadka z 8c, Tosia Burzyńska, Ala Janta-Lipińska, Gosia Karkocka, Tosia Matyjaszek, Zuzia Owsiukiewicz, Magda Pakuła, Kacper Rodak, Szymek Wójcik i Dominik Zieliński z 8d; soliści – Gosia, Magda, Wiktoria („Nie szukaliśmy śmierci”, „Dziś idę walczyć, mamo”), Weronika Buzarewicz z 6c, Dagmara Żarna z 5a („Dnia pierwszego września”, „Mała dziewczynka z AK”), na akordeonie grał Marcel Kamyszek z 6c, na werblach – Olek Zduńczyk z 5d. Całą tę grupę przygotowały Beata Świątek i niżej podpisana, Ola Minda, która stworzyła scenariusz i przygotowała podkłady muzyczne i efekty dźwiękowe. Piosenki „Hej, chłopcy”, „Deszcz jesienny” oraz „Rotę” i „Hymn AK” śpiewał chór pod opieką p. Karoliny Krawiec.
Bardzo dziękujemy również Kubie Kuligowskiemu, który poświęcił swój czas na każdej próbie, ogarniając cały sprzęt nagłaśniający i akustykę, oraz Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców za wsparcie finansowe!

notatka: Ola Minda
zdjęcia: Beata Świątek, Magda Wrona

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013