Start

Grzegorz Kasdepke w Mega Świetlicy

mega misjaW naszej szkole od września realizowany jest projekt Fundacji Orange „MegaMisja. MegaMisja to nowoczesny program cyfrowej edukacji dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Fundacja Orange odpowiada w ten sposób na realną potrzebę edukacji cyfrowej najmłodszych.

Pani Elżbieta Koszela i Grażyna Krupiarz realizują ten projekt z grupą dzieci ze świetlicy. Nasze dzieci zdobywają ważne w cyfrowym świecie kompetencje, uczą się jak kreatywnie korzystać z nowych technologii, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć w sieci wiarygodne informacje, jakie treści publikować. Dowiadują się jak unikać niebezpieczeństw i chronić swoją prywatność w sieci. Zdobywają także umiejętności praktyczne, m.in. wykonują zdjęcia z różnych perspektyw, nagrywają notatki głosowe, wiedzą jak je przenieść i odtworzyć w komputerze. To wszystko poprzez zabawę. Forma programu opiera się na grze edukacyjnej (grywalizacji) z animowanymi bohaterami – Julką i Kubą. Dzieci pracują w grupach i podejmując kolejne zadania, zdobywają punkty, które zamieniają na „realne” nagrody dla naszej świetlicy – otrzymaliśmy materiały plastyczne, książki, gry, zabawki edukacyjne i tablet. W czasie zajęć dzieci zdobywają również ważne kompetencje społeczne: umiejętność współpracy, wyrażania swojej opinii, osiągania kompromisu.
20 lutego odwiedził naszą szkołę ambasador programu – Grzegorz Kasdepke, najbardziej popularny pisarz książek dla dzieci i młodzieży, autor takich książek jak: „Kacperiada”, „Detektyw Pozytywka” (powstała seria książek z tym bohaterem), „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, „Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci” (Nagroda Edukacja XXI w 2004), „Najpiękniejsze mity dla dzieci” czy też „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” (Nagroda Edukacja XXI w 2003). Wizyta pana Kasdepke była nagrodą dla naszej MegaMisji za najlepszy fanpage na Facebooku. Było to dla nas ogromne wyróżnienie.

W pierwszej części spotkania wzięło udział 60 uczniów. Odbyło się ono w szkolnym klubie. W tych kameralnych warunkach dzieci wysłuchały autorskiego wystąpienia pisarza. Pan Kasdepke posiada niezwykły dar pisania, ale również prowadzenia wspaniałego, błyskotliwego, pełnego humoru dialogu z dziećmi. Poprzez rozmowę kierowaną dzieci dowiedziały się jakie są gatunki literackie. Wysłuchały również fragmentów książek czytanych przez ich autora. Mogły również poprzez zadawane pytania dowiedzieć się więcej o naszym gościu. Padały pytania o to, z czego pan Kasdepke czerpie inspiracje, jaką swoją książkę najbardziej lubi, kiedy pojawi się jego nowa pozycja. Padały również pytania nie dotyczące pisania, np. Ile ma pan lat? Jaki sport pan lubi? Pan Grzegorz Kasdepke bardzo cierpliwie odpowiadał na każde pytanie. Na zakończenie tej części spotkania każdy jego uczestnik otrzymał autograf albo na książce, którą przyniósł, albo na specjalnej kartce z fotografią pisarza. (zdjęcia)

Druga część spotkania z panem Kasdepke odbyła się w bibliotece szkolnej, a jego uczestnikami były dzieci z naszej MegaMisji oraz przedstawiciele Fundacji Orange. Odbył się quiz, na który składały się pytania dotyczące wiadomości uzyskane w czasie zajęć. Nasze pierwszaki mówiły o tym jakie są źródła informacji, jakie znają media, co to jest awatar, jakich danych nie wolno podawać w Internecie, jakie mają prawa, jakie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w kinie. To tylko niektóre zagadnienia poruszane na zajęciach. Dzieci, które udzielały poprawnych odpowiedzi nagradzane były koszulkami z logo projektu czy też specjalnymi znaczkami. Nagrody ufundowała Fundacja Orange. Pan Grzegorz Kasdepke miał okazję sprawdzić wiedzę naszych dzieci. To niezwykłe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci, mamy nadzieję, że nasze dzieci, dzięki osobistemu poznaniu tak wybitnego pisarza, będą chętnie sięgać po jego książki, będą chcieli poznać twórczość pana Grzegorza Kasdepke. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi, Fundacji Orange pani Joannie Chmarze i Annie Sowicz za pomoc w zorganizowaniu spotkania w bibliotece. Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie upominków dla pana Kasdepke i Fundacji Orange. (zdjęcia)

notatka: G.Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013