Start

W „Dolinie Słupi” – rajd pieszy z okazji Dnia Krajobrazu

dolinaslupiNa zaproszenie pani Anny Kasprzak - starszego specjalisty ds. edukacji Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi 21 października 2017 r. pojechaliśmy na rajd pieszy do Krzyni. W rajdzie brało udział 30 uczniów naszej szkoły.

Trasa spaceru rozpoczynała się od elektrowni wodnej w Krzyni. Na przykładzie elektrowni Krzynia, uczestnicy dowiedzieli się o negatywnych skutkach przyrodniczych jakie pociągnęła za sobą jej budowa, a także o jej znaczeniu technicznym i historycznym.

We wsi Krzynia mogliśmy zobaczyć piwniczkę - zimowisko nietoperzy, jest to jeden z przykładów czynnej ochrony przyrody prowadzonej przez PK ”Dolina Słupi”. Ziemianka została zabezpieczona i od kilku lat funkcjonuje jako zimowisko nietoperzy, rokrocznie jest monitorowana.

Kolejnym punktem na trasie była zapora ziemna, piętrząca wodę i jaz na zbiorniku zaporowym Krzynia. Z tego miejsca roztaczał się spowity mgłami widok na jezioro, z drugiej zaś na stare koryto Słupi.

Po przejściu zapory trasa spaceru przebiegała wzdłuż brzegu zbiornika wodnego, jego stromymi brzegi, poprzecinanymi głębokimi wąwozami. Na najbardziej wytrwałych, którzy w sumie pokonali 10 km trasy, czekał niecodzienny widok pomnikowych rozmiarów sosnyGrubej Berty”.

Na zakończenie spaceru w siedzibie Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Dorzecza Słupi w Krzynce uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku oraz losowaniu wspaniałych nagród. Przepełnieni wspomnieniami i zachwyceni jesiennymi widokami wróciliśmy do Słupska. (zdjęcia)

Organizacja rajdu została dofinansowana przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 8 w Słupsku.

organizatorzy: Beata i Jacek Kostrzewa.

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013