Start

Odsłonięcie muralu SP-8

sniezkaW poniedziałek, 26 marca 2018 roku spotkaliśmy się w murach naszej Ósemki na nietypowej uroczystości - oficjalnym odsłonięciu dzieła, do którego powstania przyczyniło się naprawdę wiele osób…

Chcieliśmy przeżyć go w gronie przyjaciół i sympatyków naszej szkoły, stąd obecność znamienitych gości: pana Bartłomieja Karolczaka, przedstawiciela Fabryki Farb i Lakierów „Śnieżka”, pana Zygmunta Kulczewskiego, wiceprezesa słupskiego inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK, pani Mirosławy Sagun-Lewandowskiej, przewodniczącej Rady Rodziców i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 8 w Słupsku.
Oficjalnego odsłonięcia muralu przy dźwiękach werbli dokonali mistrzowie ceremonii – dyrektor SP8, pan Leszek Kazimierczyk i pan Bartłomiej Karolczak, przedstawiciel Śnieżki”, która przekazała 100 litrów farby i 70 litrów gruntu na pomalowanie holu i stworzenie naszego muralu.

O idei powstania muralu opowiedziała zgromadzonym pani Marta Dyjas, wicedyrektor naszej szkoły. Główną ideą było, by współtwórcami naszego muralu stali się również uczniowie naszej ósemki, a naścienne dzieło powstało w roku 2018, by w ten sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz „fresk” miał zawierać jak najwięcej szczegółów związanych z miastem i jego okolicami oraz wiązać przyszłość z teraźniejszością i przyszłością. Zobaczymy na nim Zamek Książąt Pomorskich, Basztę Czarownic, kamieniczki na Starówce, Nową Bramę, Spichlerz Richtera, Ratusz, budynek Starostwa, trasy na Ustkę i Gdańsk, tramwaj i niedźwiadka szczęścia, Szkołę Podstawową nr 8, a nad nimi niebo i kosmos - naszą przyszłość… Ów związek przeszłości, teraźniejszości i przyszłości symbolizuje również znajdujące się w centrum naszego małego, namalowanego Wszechświata drzewo, które w mitologiach świata było symbolem drzewa kosmicznego – osi jednoczącej podziemia przeszłości i sfery kosmiczne z teraźniejszym życiem na ziemi. Skandynawski Igdrasil podtrzymywał Wszechświat, a jego korzenie czerpały wodę z podziemnego źródła mądrości. Z drzewa Wszechświata narodziły się Drzewo Życia, Drzewo Wiadomości, Drzewo Prawdy, Drzewo Mądrości i drzewa wolności. Umieszczając na muralu drzewo – chcieliśmy, by te ponadczasowe idee – MĄDROŚĆ, WIEDZA, ŻYCIE, WOLNOŚĆ i PRAWDA towarzyszyły rozwojowi naszych wychowanków i stały się drogowskazem w ich życiowej podróży…
W muralu zostały wykorzystane wizje laureatów konkursu „Moja szkoła - SP8, moje miasto - Słupsk”, a pomysł Stowarzyszenia - mural - malowały z pełnym poświęceniem panie Ania Bajer i Ksenia Gwardiak.

Po wypowiedzi pani dyrektor przewodnicząca SU, Zuzia Owsiukiewicz, przedstawiła laureatów, których pomysły zawarto w muralu oraz ośmioro uczniów, którzy ponad połowę ferii zimowych spędzili w szkole, pomagając w pracach malarskich.
Całą imprezę prowadziły uczennice klasy 7d, Zuzka Owsiukiewicz i Tosia Burzyńska, śpiewał nam zespół Słoneczka, pod opieką pani Iwony Sazon, oraz Magda Pakuła i Dominika Żądełek z 7d, a na werblach grał Aleksander Zduńczyk z klasy IVd. (zdjęcia fb)

notatka: A.Minda

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013