wakacje2019

Start

1B - 05. Uczniowie na lekcji bibliotecznej

knigiUczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią, panią Grażyną Krupiarz wybrali się do Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej na lekcję biblioteczną. Za nami wiele miesięcy nauki czytania, teraz warto zadbać oto, by ta umiejętność została wykorzystana w praktyce.

 Jakże mądre są słowa naszej wybitnej pisarki, Marii Dąbrowskiej: "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji".  To dzięki czytaniu stajemy się bogatsi o nowe doznania, o nową wiedzę, wzbogacamy swój świat. Mali czytelnicy nie są jeszcze świadomi tego jak ważne jest czytanie, szczególnie teraz, gdy świat komputerów jest dla nich tak atrakcyjny.

Wizyta w bibliotece miała na celu pokazanie dzieciom jak wypożycza się książki, w jaki sposób są one skatalogowane, jakie książki znajdują się w bibliotece. W świat książek wprowadzała dzieci pani Katarzyna Macegoniuk. Na wstępie przeczytała pierwszakom książkę Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka”.  Jej tematem  było spotkanie przedszkolaków z autorką książek. Pisarka wprowadzała dzieci w tajniki pisania i uświadamiała im, że najważniejszą rzeczą jest wyobraźnia. To dzięki niej powstają różne historie. Po przeczytaniu opowiadania pani Kasia pokazała dzieciom na prezentacji multimedialnej jak są katalogowane książki w bibliotece. Czas, gdy każda książka miała swoją kartę dawno minął. Teraz są one spisane w komputerze i specjalny program pozwala na ich wyszukiwanie. Dzieci miały możliwość obejrzenia książek w dziale dziecięcym i mogły je przeglądać. Okazało się, że wśród pierwszaków są stali bywalcy tejże biblioteki i dzieci te wypożyczyły sobie kolejne pozycje książkowe.

Na zakończenie wizyty w gościnnej bibliotece uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wyobraźnię w czasie warsztatów plastycznych. Na stołach były porozkładane kolorowe czasopisma, a zadaniem dzieci było wykonanie kolażu z wykorzystaniem obrazków, liter. Nie było to łatwe zadanie, ale od czego jest wyobraźnia? Ona sprawiła, że powstały bardzo ciekawe prace. Zajęcia w bibliotece były bardzo ciekawe i mamy nadzieję, że zachęciły uczniów do korzystania z niej, bo…. „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką”.( Aleksander Puszkin) (zdjęcia)

notatka i zdjęcia: G. Krupiarz

Dodatkowe informacje

Projekt pn. "E-administracja, E-szkola -wdrożenie interaktywnych uslug administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku"
ue
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013